News image

Kwestia bezpieczeństwa jest dla nas priorytetowa w tworzeniu i produkowaniu pokrowców samochodowych. Często klienci zadają nam pytania dotyczące wybuchu poduszek powietrznych, które umiejscowione są w zewnętrznej części foteli kierowcy i pasażera. Na początek wyjaśnijmy sobie co to są poduszki powietrzne, do czego służą i z jakich elementów się składają – to pozwoli nam lepiej zrozumieć ich pracę i przeznaczenie.

 

AIRBAG System

 


AIRBAG tzn. poduszka powietrzna – to element zapewniający bierne bezpieczeństwo (zespół cech pojazdu mających na celu zmniejszenie skutków zaistniałej kolizji lub wypadku drogowego) w które wyposażone są samochody. Ma na celu zamortyzowanie uderzenia ciała o elementy pojazdu kierowcy i pasażerów w wypadku zderzenia (czołowego lub bocznego).

 

 


Budowa poduszki powietrznej


Poduszka powietrzna ma trzy podstawowe elementy:


 układ uaktywniający (czujnik piezoelektryczny i cyfrowy układ mikroprocesorowy),
 generator gazu (napełnia poduszkę; zawiera zapalnik i stałe paliwo),
 elastyczny pojemnik (właściwa poduszka wykonana jest z tkaniny nylonowo - bawełnianej lub poliamidowej impregnowanej kauczukiem neoprenowym).

 

Boczna poduszka powietrzna


Faktycznie – pytanie o bezpieczeństwo jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Dlaczego ? Pokrowce samochodowe przykrywają miejsce w którym znajduje się poduszka powietrzna boczna, dlatego w tym przypadku jej poświęcimy centrum naszej uwagi.


Boczna poduszka powietrzna jest umieszczona najczęściej w zewnętrznej krawędzi fotela lub w okładzinie drzwi. Jej zadaniem jest amortyzacja ciała pasażera w wypadku zderzenia bocznego. Z uwagi na niewielką odległość fotela (a tym samym kierowcy lub pasażera) od ściany bocznej pojazdu, czas jej zadziałania (od momentu uderzenia do jej całkowitego napełnienia) wynosi od 5 do 10 ms. Boczna poduszka powietrzna jest wyposażeniem dodatkowym w autach średniej klasy. W wyższych klasach jest standardem. 

 


Pokrowce produkowane przez naszą firmę systematycznie przechodzą szereg testów i badań w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszym klientom. Posiadamy Certyfikat B28 wydawany przez PIMOT - Przemysłowy Instytut Motoryzacji (Warszawa) zapewniający o zgodnej współpracy naszych pokrowców z poduszkami powietrznymi tzn., że nasze pokrowce dzięki specjalnych szwom nie opóźniają reakcji poduszek powietrznych bocznych w razie potrzeby ich uruchomienia.

 

 

Potrzebujesz więcej informacji ? Napisz w komentarzu – chętnie odpowiemy na Twoje pytania.