News image

Czy warto zmieniać opony na letnie

Za nami kilka długich miesięcy zimowego, białego szaleństwa na drogach. Na początku wiosny gdy śnieg stopnieje a my upewnimy się, że zima już nie wróci, pojawia się pytanie: czy warto zmieniać opony na letnie?
Pojawiają się więc wątpliwości odnośnie zasady dwukrotnego przekładania kół. Niektórzy ze „znawców” motoryzacji uważają, że nie tracić pieniędzy na darmo i zajmować cennego miejsca w garażu na dodatkowy komplet opon, wystarczy jedynie zaopatrzyć się w wysokiej jakości zimowe gumy. Wydawałoby się, że to mega atrakcyjne rozwiązanie, ale... opony letnie tak samo jak zimowe charakteryzują się zupełnie odmiennymi właściwościami i budową. Zanim podejmie się jakąś decyzję w tym temacie, warto zastanowić się nad bezpieczeństwem i konsekwencjami jakie niosą za sobą te spore oszczędności. Przeanalizujmy więc argumenty za co sezonową zmianą opon.

 

 

Różnice między „zimówkami” a oponami letnimi

Po pierwsze opony zimowe i letnie pracują w zupełnie innych warunkach atmosferycznych. Dlatego już na etapie konstrukcji przyjmuje się inne wytyczne i kryteria. „Zimówki” tworzone są z miękkiej mieszanki. Ta miękkość polega na zastosowaniu innego rodzaju materiału do ich budowy, a wymuszone jest to przez ujemne temperatury w jakich muszą pracować. Dzięki zmienionej mieszance, opony zimowe pomimo wysokich mrozów zachowują giętkość kluczowych elementów bieżnika.
W tym przypadku dodatkowo istnieje jeszcze kolejna istotna funkcja - samooczyszczenie linii papilarnych opony z błota pośniegowego. Bez tej zdolności, już po chwili jazdy po śniegu tracilibyśmy przyczepność. Dodatkowo bieżnik w konstrukcjach zimowych wyposażony jest w mnogość rowków.
Zupełnie innymi priorytetami kierują się letnie opony, które podlegają dużo większym przeciążeniom bocznym w szybko pokonywanych zakrętach. Aby opony letnie mogły sprostać wyzwaniom jakie na drogach tworzą dla nich słoneczne warunki wykorzystuje się mieszankę twardą. Pośród zadań jakie mają do pokonania wymienić można poza wspomnianym przeciążeniem bocznym, potrzeby trakcyjne dużo szybciej poruszających się pojazdów.

 

 

Podsumowując

Jedynym ale jednak niesamowicie mocnym argumentem opowiadającym się za NIEkupowaniem opon letnich jest ich cena – około 1500 – 2000 zł / komplet. Przez taką cenę spora część nieuświadomionych kierowców rezygnuje z ich zakupu. W tym miejscu jednak znów powróćmy do kwestii bezpieczeństwa. Liczne badania oraz testy jasno wykazują, że niezwykle istotne jest dopasowanie ogumienia do warunków atmosferycznych, dlatego nie zaniedbujmy tego obowiązku ze względu na jedynie POZORNE oszczędności.